top of page
Search
  • Writer's pictureAneta Holešová

Cvičebná rutina, základ šťastného života

„Kto sa chce naučiť lietať, musí sa najprv naučiť stáť, chodiť, behať, šplhať, tancovať. Človek nemôže začať rovno lietaním.“

F. Nietzche


Dôležitosť dennej rutiny je esenciou akejkoľvek činnosti života. V prípade zdravia, či už toho fyzického, alebo psychického, to platí hádam trojnásobne. Ako hovorí slávny Rick Bruno, ísť si každý deň zabehať, je skvelý spôsob, ako dostať svoj mozog do režimu „flow“ a udržať si svoje mentálne zdravie vo forme.


Nastavenie správnej cvičebnej rutiny, vďaka ktorej dokážete svoje telo či už naštartovať, alebo zrelaxovať, je teda potrebou šťastného života. Ako si však tú správnu cvičebnú rutinu nastaviť? Aké cviky zvoliť? Čím začať a čím cvičenie ukončiť? Nechajte sa inšpirovať cvičebnou rutinou Pilates lektorky Veroniky, ktorá cvičením začína každý jeden deň.


“Každé ráno začínam uvedomovaním si svojho dychu. Kam dych smeruje a jeho následné prehĺbenie. Cvičenie si uľahčujem použitím uteráka,

vďaka ktorému je upriamenie pozornosti jednoduchšie. Ďalším krokom je rozpohybovanie panvy. Panva je jedna z najdôležitejších častí ľudského tela. Od panvy totiž závisí správne fungovanie dolnej aj hornej polovice nášho tela. Po rozpohybovaní panvy pokračujem zapájaním a aktivizáciou hlbokého stabilizačného systému. Pre správnu dĺžku svalov, rozmasírovanie sa a povolenie fascií, pri cvičeniach rada využívam valcovanie. Niekoľkokrát za týžden sa takisto snažím pracovať s chodidlami prostredníctvom footworkingu. Nohy nás dennodenne nesú životom, našu hlbokú pozornosť si preto rozhodne zaslúžia :)

Jednotlivé cviky a ich variácie sa môžu líšiť, ich následnosť však zostáva rovnaká. Pri voľbe sa zameriavam na celkové rozpohybovanie sa a zahriatie tela. No a samozrejme obľúbenosť jednotlivých cvičení. Veď predsa, radosť z pohybu je základ akejkoľvek cvičebnej rutiny :).”


Zdroj: Telocvičňa archív

Comments


bottom of page