top of page
Search
  • Writer's pictureAneta Holešová

Prevencia: mýty vs. skutočnosť

Prevencia, slovo skloňované na tisíckrát a napriek tomu jedno z najviac mätúcich pojmov vôbec. Častokrát si totiž slovo #prevencia zamieňame so slovom liečba. Definícia prevencie hovorí, že ide o komplex opatrení, ktoré majú brániť istému nežiadúcemu javu, alebo znižovať jeho pravdepodobnosť. V oblasti zdravia by sa teda malo jednať o opatrenia za účelom zabránenia vzniku ochorenia.


Zdroj: archív Telocvičňa Trnava


Existujú 3 základné typy prevencie

primárna prevencia - úlohou primárnej prevencie je obmedziť výskyt ochorení odstránením rizikových faktorov. Je považovaná za najdôležitejšiu, avšak najmenej využívanú

sekundárna prevencia - podstatou sekundárnej prevencie je zachytenie ochorenia v počiatočnom štádiu

terciárna prevencia - cieľom terciárnej prevencie je zabrániť ďalšiemu postupu ochorenia


Absolútnou esenciou života je na prevenciu vôbec pomyslieť. Zamyslieť sa, ako vlastne chcem zostarnúť? V akom zdravotnom stave chcem byť o 10, 20, 50 rokov odteraz? Mnohí z nás bohužiaľ na také čosi vôbec nepomyslia. Ba dokonca, sú takí, ktorí zastávajú názor typu: “Telo má ísť do hrobu poriadne zhumplované”.


Kde teda začať?

Prevencia začína správnym nastavením mysle a dostatočnou sebaláskou. Môže to vyznieť ako klišé, avšak pokým sa nebudeme mať radi, nebudeme sami sebe stáť ani za to, aby sme sa o seba starali. Z čoho vyplýva krok druhý, chcieť byť zdravý, telesne aj duševne, čo najviac a čo najdlhšie. Mať to ako ultimátny a celoživotný cieľ naprieč všetkými rokmi nášho života.

Z týchto základných nastavení plynie ďalší dôležitý krok, ktorým je prijatie zodpovednosti za stav svojho tela i duše. Aktívne posudzovanie všetkých odporúčaní, nariadení, navrhovanej liečby a podobne. Čo to však znamená v praxi? Aktívne vnímanie toho, ako sa cítime, keď zjeme nejaké jedlo, ako so svojim telom zaobchádzame, s akými ľudmi alebo akými činnosťami svoj čas trávime. Je dôležité uvedomiť si, že nie je možné sa vyhnúť zodpovednosti za rozhodnutia, ktoré sme v živote uskutočnili, ani v prípade, keď necháme rozhodnúť niekoho iného.


Každý z nás môže byť manažérom svojho zdravia. Na prvom mieste však musí byť správny životný štýl­. Základným predpokladom je žiť zdravšie a vedome sa vyhýbať zdravotným rizikám. Dnes už takmer všetci vieme, čo znamená pre náš organizmus plnohodnotná strava, dostatok pohybu, aký má byť náš postoj k alkoholu, cigaretám či iným neduhom :). Pokiaľ však ide o samotné uplatňovanie týchto zásad v reálnom živote, často zlyhávame, ťažko odolávame „diabolským pokušeniam“. Zodpovedný postoj voči sebe samému musíme začať tým, že budeme svojmu telu venovať väčšiu pozornosť. Zakaždým, keď naše prehrešky prekročia prípustnú hranicu, telo začne vysielať varovné signály. A práve tieto signály oznamujú, že je načase pribrzdiť a brať viac ohľad na svoje telo a na svoje zdravie.


Strava

Okrem sebalásky je jedným z najdôležitejších faktorov vyvážená #strava. Za každým chronickým ochorením je totiž istý druh podvýživy. Či už kalorická, bielkovinová, vitamínová, minerálová či tuková. Telo oslabené podvýživou ľahšie podľahne záťaži, či je ňou stres, infekcia alebo toxín. Vyvážená strava tvorí teda základ.

Spánok

Práca na zmeny významne zvyšuje riziko civilizačných chorôb. Niekto na zmeny pracovať nanešťastie musí. Ostatní by si ich však určite nemali umelo vyrábať. Čo v preklade znamená, chodiť rozumne skoro spať, skoro vstávať, spať aspoň sedem hodín. Melatonín, hormon spánku, je dôležitý antioxidant a regulátor hormónov, ktorého produkcia závisí od dostatočného odpočinku. Melatonín je takisto najsilnejšou obranou tela proti vzniku zápalov a nádorov.

Pohyb

Kľúčovým faktorom prevencie zdravia je dbať na zachovanie svalovej hmoty. Prechádzky a joga skutočne nestačia. Existuje mnoho ľudí s osteoporózou, ktorí chodli na jogu, jedli vegetariánske, nízkotučné jedlá, boli presvedčení, že sa stravujú zdravo. Opak bol však pravdou.

Okrem silového tréningu je nutná občasná výbušná aktivita simulujúca boj alebo útek. Telo bude udržovať funkcie, ktoré potrebujete, keď mu občas pripomeniete, že musí bežať o život. A bude sa udržovať vo forme. Až vtedy prichádza čas na chôdzu.


Každý máme svoju “achilovú pätu”, kde ju však hľadať?

Každé telo má svoje osobitne citlivé miesto, preto musíme to „svoje“, čo najskôr vypátrať. Ako však na to? Všímajte si, ako Vaše telo reaguje na stravu, na mimoriadnu záťaž, na strach a napätie. Sledujte, či po skončení ich pôsobenia ťažkosti miznú, alebo pretrvávajú a môžu sa tak podieľať na vzniku dlhodobých ochorení. Toto je najspoľahlivejší spôsob, ako definovať naše slabiny. Veď predsa nie nadarmo sa hovorí, človek si je sám sebe najlepším lekárom.


Prevencia pohybom - ako si zvoliť ten správny typ pohybu?

Rôzne typy pohybovej aktivity sa nedajú zamieňať: chôdza, beh, korčule, pilates, posilňovanie, joga a pod. Pre svaly platí pravidlo špecificity, t.j. ak budete trénovať vytrvalosť, bude sa Vám zlepšovať vytrvalosť, ak budete posilňovať, budú sa Vám zväčšovať svaly a ich sila. Existujú nasledujúce hlavné typy pohybu, ktoré by sa mali kombinovať:

dynamický pohyb (vytrvalostný) – chôdza, bicykel, beh, plávanie, in-line korčuľovanie

kontinuálny pohyb (stále rovnaká intenzita)

intervalový pohyb (napr. moderný HIIT – high intensity interval training, ale aj mnoho domácich prác)

odporový typ pohybu – posilňovanie

preťahovanie – rôzne formy strečingu, pilates, joga


Zdroj: archív Telocvičňa Trnava


Zdroj: archív Telocvičňa Trnava


Prevencia je účinným nástrojom ako predchádzať akýmkoľvek ochoreniam. Dôležitosť správneho načasovania je však pri prevencii kľúčová. Čím skôr ju začnete aplikovať, tým sa Vaša šanca na plne funkčný život aj v staršom veku zvyšuje :).

bottom of page