top of page
Search
  • Writer's pictureAneta Holešová

5 dôvodov, pre ktoré je Pilates vhodný pre mužov

Častokrát sa stretávame s presvedčením, že cvičenie Pilates je len akási forma naťahovania, určená prevažne pre ženy. Toto tvrdenie však nesedí so samotným faktom, že Pilates bol navrhnutý mužom, Josephom Pilatesom, a to najmä pre mužov.

Joseph Pilates bol nemecký boxer, gymnasta, zápasník, body builder a pionier rozvoja fyzickej kultúry, ktorý v USA vyvinul novú metodológiu cvičenia začiatkom 20. storočia. Inšpirovaný ideálom antického Grécka a jeho harmóniou rozvoja tela, ducha a mysle, študoval anatómiu, jógu, zenovú meditáciu a vyvinul tento unikátny systém cvičení, ktorý sám nazval “kontrológiou”, a ktorý sa neskôr dostal do povedomia ako cvičenie Pilates.


Zdroj: Youtube


Všetci tí, ktorí s cvičením už začali, vedia, že Pilates je riadna makačka. Svoje vrcholové výkony si ním zlepšovali mnohí atléti, boxeri či iní vrcholoví športovci. Pilates je tiež vhodnou alternatívou cvičenia pre ľudí so sedavým zamestnaním, alebo jednostrannou či opakujúcou sa pracovnou záťažou.


5 dôvodov, pre ktoré by mali muži odložiť svoje predsudky a skúsiť cvičenie Pilates:


1. Flexibilita

Naša mužská populácia nie je príliš ohybná. Podstatou metódy Pilates je rozvíjať všetky svaly rovnomerne. Pôsobiť nielen na tie známe viditeľné svalové skupiny, ale aj na svaly ukryté pod, za i medzi. Muži majú tendenciu denne zápasiť s príliš napnutými hamstringami, či bedrovými flexormi. Cvičenie Pilates sa sústredí na uvoľnenie a posilnenie týchto častí tela tak, aby muži mohli vykonávať činnosti podľa svojich schopností bez strachu zo zranenia. Pretože napnuté svaly = vyššia pravdepodobnosť zranenia.


2. Precízne prevedenie

Presnosť vykonania pohybu je v cvičení Pilates absolútne kľúčová. Zameraním sa na precíznosť zlepšujeme postúru a predchádzame už spomínaným zraneniam. Získané pohybové stereotypy sa stávajú prirodzenými. Následne ich môžeme aplikovať na každodenné situácie, prípadne ostatné športové aktivity. Ak nie je kladený dôraz na správne prevedenie cviku, máme tendenciu pohyby zrýchľovať. Pomalším pohybom sa dosiahne lepšia precíznosť cviku, a tým sa predíde prípadným zraneniam. Ako hovorí pán Pilates, 9 z 10 razov, kedy sa snažíme pohyb zrýchliť, vykonávame ho nesprávne.


3. Rovnováha a sila

Core (centrum tela) nie je dostatočne silný a vášmu telu chýba flexibilita, akákoľvek šanca na získanie rovnováhy je stratená. Ďalšou z výhod cvičenia Pilates je súčasné posilnenie a predĺženie svalu, vďaka čomu sú vaše svaly dlhšie a pružnejšie.

ore (centrum tela) nie je dostatočne silný a vášmu telu chýba flexibilita, akákoľvek šanca na získanie rovnováhy je stratená. Ďalšou z výhod cvičenia Pilates je súčasné posilnenie a predĺženie svalu, vďaka čomu sú vaše svaly dlhšie a pružnejšie.


4. Držanie tela

Cvičenie Pilates vás vo všeobecnosti núti premýšľať o správnom držaní svojho tela nielen pri samotnom cvičení, ale aj počas bežných aktivít v priebehu dňa. Vo veľmi krátkom čase sa držanie tela u ľudí cvičiacich Pilates stáva vedomejším, a teda ľudia už pri bežných činnostiach menia svoj postoj. Vďaka preťaženým trapézovým svalom majú ramená tendenciu padať do vnútornej rotácie. Držanie tela v cvičení Pilates dbá na postoj, kde ramená ťaháme smerom do šírky a hrudník zostáva otvorený.


5. Core - Hlboký stabilizačný systém (stred tela)

Pilates cvičenie je vykonávané zo stredu tela, tzv. Core, ktorý tvoria bránica, priečny sval brucha, panvové dno a hlboké svaly chrbtice. Ich účelom je podopierať a stabilizovať chrbticu a zabezpečiť tým pevný základ pre pohyby rúk a nôh. Zapojením hlbokých vrstiev jednotlivých svalových skupín sa stred tela stáva silnejším, a tým aj stabilnejším, zlepšuje sa postúra a končatiny sa môžu pohybovať s väčšou ľahkosťou.


Prevedenie cviku Hundred a jeho rozličné variácie na Pilates Apparatus

Zdroj: archív Telocvičňa Trnava

Commentaires


bottom of page